Internet- fascynacja czy zagrożenie?

 

                   Szanowni Państwo

Pracownicy Naszej poradni będą prowadzili spotkania dla Państwa w tematyce zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni.

W najbliższym czasie prezentacja multimedialna pt.:” Internet – fascynacja czy zagrożenie”, odbędzie się w Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Stalowej Woli w dniu 07.04.2017r. o godz. 17.00.

Spotkanie poprowadzi pani Jadwiga Mroczek – psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli. Celem spotkania będzie przybliżenie tematyki funkcjonowania nastolatków w świecie mediów elektronicznych oraz możliwości wpływu rodziców na kształtowanie pozytywnych relacji osobowych.

            Spotkania organizujemy na pisemne zgłoszenie dyrekcji danej szkoły.

Internet – fascynacja czy zagrożenie?

Dla wielu z nas Internet stał się niejako „środowiskiem naturalnym” a dla najmłodszej części społeczeństwa „SIEĆ” wraz z nowoczesnymi urządzeniami istnieje „OD ZAWSZE”!!!.

Internet jest miejscem, które pomaga zaspokajać potrzeby przynależności i akceptacji społecznej oraz budować swój wizerunek i przestrzeń społeczną. Pozwala przekraczać granice, rozwijać pasje, korzystać z trudno dostępnych wcześniej informacji, atrakcyjnie wypełnić czas wolny. Wyniki badań („Nastolatki wobec Internetu” M.Tanaś (red.), Warszawa 2016) wskazują, że dla dzisiejszych nastolatków korzystanie z Internetu stało się wręcz normą społeczną. Zdecydowana większość badanych nastolatków (86,2%) deklaruje, że korzysta z Internetu codziennie w tym 43,2% respondentów jest bez przerwy online. Średni czas pobytu w Sieci to w przybliżeniu 3 godziny 40 minut dziennie!. Ponadto 55% badanej młodzieży, mówi o braku lub nieskutecznym nadzorze ze strony rodziców i opiekunów. Wchłoniecie przez wirtualny świat i cyfrowe zagrożenia nie są tylko potencjalnym zagrożeniem ale stają się coraz częściej realnym doświadczeniem młodego pokolenia.

Dlatego ważne jest aby rodzic, opiekun interesował się co dziecko, nawet to już niemal dorosłe robi w Internecie? jak to robi? i dlaczego to robi?